top of page

Jeśli będziesz szła na wizytę do lekarza, koniecznie powiedz:

 

I. Jak silne masz dolegliwości?

Lekarz określa ból w skali NRS (Numeric Rating Scale), gdzie 0=brak bólu a 10=najgorszy ból, którego nie można wytrzymać. Warto zastanowić się przed wizytą u lekarza jak oszacować swoje dolegliwości w skali NRS od 0 do 10, np. na 6 pkt. Na wizycie należy podać lekarzowi liczbę jaką oszacowaliśmy i poprosić o odnotowanie tej informacji w dokumentacji medycznej.

II. Czy masz dolegliwości ze strony:

  • pęcherza moczowego: częstomocz, parcia naglące (nagła potrzeba oddania moczu, może być z nietrzymaniem moczu lub bez), pieczenie przy oddawaniu moczu,  infekcje pęcherza moczowego (ile razy w roku?) z posiewem jałowym, z obecnością bakterii, jeśli był wykonany; wstajesz w nocy do toalety (ile razy), masz ból podbrzusza, ustępujący (choćby na krótki czas) po oddaniu moczu

  • zaparcia lub biegunki, wzdęcia, bóle brzucha,  rozpoznany zespół jelita drażliwego, żylaki czy szczelinę odbytu, ból odbytu

  • zaciskasz szczęki, przeskakuje żuchwa, ścierasz zęby, zgrzytasz zębami

  • bóle głowy 

  • bóle ramion, kręcz szyi, bóle krzyża, ostre zespoły korzeniowe („korzonki”), przepukliny czy protruzje w kręgosłupie (w CT lub rezonansie, pokaż opis badania)

  • nie możesz zasnąć, bo trudno ci znaleźć wygodną pozycję, przebierasz nogami

  • masz pogorszony, depresyjny nastrój, leczyłaś się na depresję

III. Przypomnij sobie okoliczności, kiedy objawy się zaczęły,

np.  zapalenie miednicy, zabieg operacyjny, duży stres, poród, infekcja ogólna z leczeniem antybiotykowym, nasilona infekcja drożdżakowa, która nie mogła się zakończyć, mimo leczenia. Jak długo już masz objawy wulwodynii?

IV. Jakie leki bierzesz? Jakie leki przyjmowałaś z powodu bólu, jakie miałaś wykonywane zabiegi z tego powodu?

V. Czy w przeszłości miałaś jakąkolwiek operację, zabieg, uraz (dotyczący każdej części ciała).

VI. Wydrukuj i zabierz na wizytę ulotkę „Ulotka dla mojego lekarza”.

Na wizycie u lekarza ginekologa zapytaj „Doktorze, może ja mam wulwodynię?”. Jeżeli lekarz będzie zaskoczony, odpowie że wulwodynia nie istnieje lub odpowie że to jest tylko w Twojej głowie, daj mu ulotkę i powiedz „Zawsze można się dowiedzieć”.

Ulotka do pobrania

Bądź spokojna ale możesz płakać, jeśli trudno ci będzie powstrzymać łzy.

bottom of page